Volg mij

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
Home
Maaike De Vreese

Main navigation

  • Home
  • Over Maaike
  • Parlementair Werk
  • Nieuws
  • Agenda
  • Contact
Lees voor
Zoeken Menu

Main navigation

  • Home
  • Over Maaike
  • Parlementair Werk
  • Nieuws
  • Agenda
  • Contact

Volg mij

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
Lees voor
Close search modal

Search in Maaike De Vreese

Maaike De Vreese

Kamerlid

Kruimelpad
  • Home
  • Nieuws
  • Nog nooit zoveel leefloners in Brugge
Lees voor

Nog nooit zoveel leefloners in Brugge

Gepubliceerd op vrijdag 24 januari 2025

Het aantal leefloonbegunstigen in Brugge is historisch hoog. Volgens cijfers van Brugs gemeenteraadslid en Kamerlid Maaike De Vreese (N-VA) is het aantal leefloondossiers in Brugge vorig jaar alleen al met 12 %  gestegen. Bijna 60 % van de leefloonbegunstigden hebben niet de Belgische nationaliteit. “Er zijn nog nooit zoveel leefloners in Brugge geweest, terwijl er een pak vacatures in onze stad open staan. Het Brugse stadsbestuur moet een versnelling hoger schakelen en proactief inzetten op activering. Voor nieuwkomers moet er sterker worden ingezet op integratie en zelfredzaamheid. Er is werk aan de winkel in Brugge”, zegt De Vreese.

Het aantal leefloondossiers bij het Brugse OCMW is van 1.121 dossiers in december 2023 gestegen naar 1.256 dossiers in december 2024. OCMW Brugge telt het aantal dossiers met leefloon (alleenstaande, samenwonende of gezinslast) i.p.v. het aantal personen in absolute cijfers. Het aantal personen zal dus hoger liggen door de dossiers met gezinslast. De verklaring voor de stijging is te wijten aan het hoger aantal dossiers met een studententraject (18-25 jaar) en meer erkende vluchtelingen in begeleiding. Daarnaast is het OCMW – als laatste vangnet – aanspreekbaar voor voorschotdossiers op andere uitkeringen (werkloosheidsuitkering, ziekte-uitkering, invaliditeitsuitkering, enz). Eenzelfde trend zien we terug in de statistieken van het POD Maatschappelijke Integratie. Volgens het POD MI waren er eind september – in absolute cijfers – 1.582 personen die een (equivalent) leefloon trokken, tegenover 955 in 2007.

Inzetten op integratie en activering

Slechts vier op tien heeft de Belgische nationaliteit. De grootste groep – bijna een vierde – bestaat uit Oekraïners die een statuut hebben van tijdelijke bescherming. Daarnaast gaat het om de categorie erkende politiek vluchtelingen (19,3 %): die groep bestaat voornamelijk uit Syriërs en Palestijnen. Ten slotte is er de groep subsidiair beschermden waarbij Afghanen (4,9 %) de grootste groep vormen. In totaal zijn er 75-tal verschillende nationaliteiten die een leefloon trekken bij het OCMW van Brugge. In zo goed als elke categorie is er een stijgende trend de laatste twee jaar.

Nochtans staan er ruim 3.400 vacatures open bij VDAB in Brugge.  De Vreese spoort het Brugs stadsbestuur aan om korter op de bal spelen en sterker in te zetten op integratie en activering. “We moeten ervoor zorgen dat iedereen zijn steentje bijdraagt, zich integreert, zelfredzaam wordt en hun weg naar een job vindt”, aldus De Vreese. “Het Brugs OCMW moet hun cliënten meer controleren en strenger ingrijpen als iemand werk weigert. Een job is de beste bescherming tegen armoede en de beste manier om te integreren in onze maatschappij.”

Lees hieronder verder
Maaike De Vreese
© Emy Elleboog

Deel met anderen

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
  • Whatsapp
  • E-mail
  • Copy url
Terug naar boven

Meest recente berichten

Terug naar nieuwsoverzicht
© Belga Image

Regering mikt op doorstart Belgica II in 2026

1 juli 2025

Als alles volgens plan verloopt, maakt het onderzoeksschip Belgica II na de zomer een langverwachte comeback. “De Belgica II behoort tot de absolute wereldtop. De tijd is rijp om dit schip terug operationeel te krijgen”, zeggen Kamerleden Maaike De Vreese, Lieve Truyman en Charlotte Verkeyn.

Lees meer
Maaike De Vreese
© Emy Elleboog

N-VA legt commissaris-generaal tienpuntenplan op: “Tijd van pappen en nathouden is voorbij”

17 juni 2025
Lees meer
Maaike De Vreese
© Emy Elleboog

Steeds meer Syriërs keren vrijwillig terug naar thuisland

10 juni 2025
Lees meer

Volg mij

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter

Maaike De Vreese

  • Over Maaike De Vreese
  • Parlementair Werk
  • Nieuws
  • Contact

Onderwerpen

  • Asiel, migratie en inburgering
  • Economie, werk en ondernemen
  • Veiligheid en justitie
  • Meer onderwerpen

Stel je vraag

N-VA-Kamerfractie
Leuvenseweg 21
1008 Brussel
maaike.devreese@n-va.be

Lid worden van de N-VA

Footer menu

  • Disclaimer
  • Privacy
  • Sitemap

© 2025 

N-VA, Koningsstraat 47 bus 6, 1000 Brussel | info@n-va.be | +32 2 219 49 30